вторник, 19. јануари 2021. Вести денес: 49
home Вести

Донев: Охрид и крајбрежјето на езерото станаа место за несоодветна градба, нарушување и уништување на животната средина

Донев: Охрид и крајбрежјето на езерото станаа место за несоодветна градба, нарушување и уништување на животната средина

Охрид и крајбрежјето на охридското езеро станаа место за несоодветна градба и урбано развивање, нарушување и уништување на животната средина и неконтролиран урбан развој. Охрид стана синоним за дивоградби, ова денеска преку прес-конференција го истакна Сашо Донев од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид.

-Зошто локалната власт и Георгиески дозволија Охрид да биде на врвот на листата со дивоградби и зошто покрај рокот за легализација свесно дозволија да се изградат стотици дивоградби? Дали тоа е фактурата за спроведениот изборен инженеринг? Зарем УНЕСКО требаше да Ви каже дека бетонската база е изградена во населено место на стотина метри од Охридското Езеро и од болницата Св. Еразмо Охридски? Но очигледно треба да Ви посочи некој дека оваа дивоградба е темпирана еколошка бомба и за езерото, и за животната средина и здравјето на граѓаните. Градоначалникот конечно се одважни да почне со исполнување на препораките од пред две години кои требаше до сега сите да се реализирани, од она што е напишано во последната точка и последниот ред во извештајот на УНЕСКО, а тоа се палмите, вели Донев.

Тој додава дека се разбира, полесно е да се отстранат палмите отколку да се отстранат стотици диви градби од кои најголемиот број никнуваат токму последниве две години. За охриѓани, но и за туристите, ќе следат состаноци, одлуки, преговори и договори во врска со истите, но нема да следи и отстранување и конечно запирање со неконтролираното градење во Охрид.

-За УНЕСКО ваквите претстави повеќе не поминуваат. Соберете храброст како татко на градот, одважете се и започнете со рушење на дивоградбите како што тоа го сторивте со палмите, и престанете со замајување на јавноста. Ако сте свесни за критиките на УНЕСКО, веднаш реагирајте!, потенцира Донев.

Коронавирус