сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 82
home Вести

Донесени првите две пресуди за нападот врз Села

Донесени првите две пресуди за нападот врз Села

Казна затвор од три години за Стојан Павлевски и една година и два месеци за Цејо Георгиевски изрече  денеска Кривичниот суд за нападот врз пратеникот Зијадин Села во Собранието на Република Македонија од 27 април минатата година. Во казната на обвинетите им се пресметува и времето поминато во притвор.

Обвинетите Павлевски и Георгиевски треба да ги намират сите трошоци.

Претседателката на Судечкиот совет Славица Андреевска на денешното рочиште кажа дека разликата во висината на казаните е поради тоа што Стојан Павлевски е првиот што влегува во Собранието и се насочил кон пратениците.

Павлевски по изрекувањето на пресудите пред Судот рече дека не очекувал толку висока казна и најави дека ќе ја обжали одлуката до повисокиот суд.

На претходното рочиште, двајцата обвинети Цејо Георгиевски и Стојан Павлевски ја признаа вината за делото. Двајцата во завршни зборови, кажаа дека се покајуваат за стореното дело и дека немале намера никого да повредат.

Застапникот на обвинението Дарко Јакимовски, во завршни зборови, кажа дека со оглед на признанието на вина Судот треба обвинетите да ги прогласи за виновни и казни за стореното дело. Нагласи дека обвинетите не одговараат само за напад врз  Села, туку за целокупните дејствија во Собранието и прес центарот.

Постапката за седуммина обвинети за нападот врз  Села во Собранието на Република Македонија продолжува на 2 и 5 јули, за кога се закажани завршни зборови.

За обид за убиство на  Села, според новиот обвинителен акт, обвинети се  Кире Георгиевски, Оливер Ошавковски, Николче Димитриевски, Александар Јаневски – Тошта, Андреј Мицов, Никола Војминовски и Коста Делов.

МИА

Коронавирус