петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 174
home Вести

Докторка од Гостивар по примање на вакцината: Очекувам вакцинацијата да биде светлина на крајот од тунелот

Докторка од Гостивар по примање на вакцината: Очекувам вакцинацијата да биде светлина на крајот од тунелот

Доктор Хатије Исмаили која потекнува од Гостивар, а живее и работи како гинеколог во Словенија, се вакцинираше против ковид 19. Споделувајќи го своето искуство и ставови, таа вели дека не и‘ се појавиле никакви несакани последици и сомнеж дали треба да се вакцинира, за да се заштити себе си и своите пациенти, објавува ГостиварПрес.

„Среќна сум што ја примив првата доза вакцина, не се сомневам во ништо и немам никакви несакани ефекти. Секојдневно сум но контакт со пациенти, меѓу нив има и позитивни и на овој начин се заштитувам себе, моите блиски и моите пациенти и колеги. Прочитавме многу за развивањето на вакцината, создадена од научници и имаме целосна доверба во науката. Очекувам вакцинацијата да биде светлина на крајот од тунелот за да ја контролираме и ограничиме на оваа пандемија, и да бидеме благодарни за вакцината“, вели гинекологот.

Вакцинацијата против ковид во Словенија започна кон крајот на декември лани, најпрво во домовите за стари лица и во болниците меѓу медицинскиот персонал.

Согласно планот за вакцинација на тамошната влада се предвидува до август месец да бидат вакцинирани 1,6 милиони луѓе или 60 проценти од населението.

До сега, прва доза од вакцината примиле над 20.000 лица, а имунизаицјата се одвида со вакцини од производителот „Фајзер/БионТек“.

Тамошните власти најавија дека наскоро ќе бидат достапни и вакцини од други компании, вклучувајќи ја и вакцината на „Астра Зенека“.

Коронавирус