петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 6
home Вести

Доктор Чадиковски: Ако сте прележале Ковид-19, отстапете ја вакцината на некој што нема антитела

Доктор Чадиковски: Ако сте прележале Ковид-19, отстапете ја вакцината на некој што нема антитела

Д-р Владимир Чадиковски соопшти дека не се вакцинирал, иако имал можност, затоа што има доволно антитела.

„Прележав Ковид-19 во јануари, со силна клиничка слика,имам доволно антитела, а денес требаше да се вакцинирам. Не се вакцинирав дека можам уште неколку месеци да бидам заштитен. Предајте ја вакцината на некој што нема антитела ако сте во иста ситуација, имате стекнат имунитет 4-6 месеци!“, објави докторот.

Коронавирус