вторник, 3. октомври 2023. Вести денес: 125
home Вести

Доколку имате ќерка, ова треба да го направите на Велики Петок

Доколку имате ќерка, ова треба да го направите на Велики Петок

Според старите обичаи за Велики Петок, се станува од кревет пред изгревањето на сонцето. Луѓето на тој ден носеле вода од езерата и со неа се замивале наутро.

Се верувало дека со таа вода ќе се истераат сите болести од телото. Исто така, на овој најтежок празник кога Исус бил распнат, не се работи физичка работа. Она на кое треба да се посветат семејствата е припремање за славење на Велигден.

На малите девојчиња им се врзува косата под врба, за побрзо да им расте.

На Велики Петок не се јаде ништо тешко и пржено на масло, се јаде само овошје и зеленчук.

Најнови вести