вторник, 20. април 2021. Вести денес: 49
Во живо

Протест на угостителите и туристичките агенции

home Вести

Доколку денеска тргате на пат- ова мора да го знаете

Доколку денеска тргате на пат- ова мора да го знаете

Сообраќајот на државнита патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози, информираат од АМСМ.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Од АМСМ потсетуваат дека од 15.11.2019 година на сила е законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата. Оваа обврска ќе трае до 15.03.2020 година.

Коронавирус