понеделник, 30. ноември 2020. Вести денес: 149
Во живо

Обраќање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на нацијата

home Вести

„Дојче Веле“: Во Македонија шиење за милостина, а плати помали од Бангладеш и Кина според трошоците за живот

„Дојче Веле“: Во Македонија шиење за милостина, а плати помали од Бангладеш и Кина според трошоците за живот

„Македонка“ некогашниот центар на југословенската текстилна индустрија, 9 илјади вработени, фабрика која им припаѓа на вработените, директор кој заработува само малку повеќе од работниците, фабричка градинка, работнички станови. Пропадна заедно со социјализмот на почетокот на 90-те , вака го започнува прилогот кој на големо ја опишува состојбата со текстилната индустрија во Македонија интернет сајтот „Дојче Веле“.

Во прилогот потоа се опшува и „Made in Europe” етикетата на облеката која сугерира фер работни услови.

Но во Македонија текстилните работници заработуваат милостина, додаваат тие.

Во опширниот видео прилог на „Дојче Веле“ се опишува и за некои фирми кои поради тоа ги губат договорите со странските компании.

Целиот прилог можете да го погледнете ТУКА.

Најнови вести

Коронавирус