понеделник, 8. март 2021. Вести денес: 187
home Вести

ДОДЕКА НАРОДОТ ГЛАДУВА МИНИСТРИТЕ СЕ БОГАТАТ: Еве колкави плати земаат во Владата, Заев зема највисока, втор е Спасовски (ФОТО)

ДОДЕКА НАРОДОТ ГЛАДУВА МИНИСТРИТЕ СЕ БОГАТАТ: Еве колкави плати земаат во Владата, Заев зема највисока, втор е Спасовски (ФОТО)

Владата ги објави платите на премиерот, вицепремиерите и министрите во новиот мандат. Најголема плата зема премиерот Зоран Заев кој добива 87.813 денари. По него следи министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски со 85.113 денари.

Трета е министерката за труд и социјална работа Јагода Шахпаска, министерката со 74.273 денари.

Шекеринска повторно е во тие кои земаат најголеми плати и е на четвртото место со 72.989 денари. На петата позиција е Ирена Стефоска, министерката за култура, со 72.670 денари.

Надвор од Топ-5 следуваат вицепремиерот за евроинтеграции Никола Димитров и вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи со идентична плата – 71.385 денари. Првиот вицепремиер Артан Груби е платен со 70.102, колку што е платата и на Бујар Османи, министерот за надворешни работи.

Љупчо Николовски, вицепремиерот за борба со корупција, добива 68.179 денари, колку што е месечниот доход и на министерот за здравство Венко Филипче. Горан Милевски, министерот за локална самоуправа, има 70.102 денари и повисоко котира од Николовски и Филипче. Повеќе од овој двоец добива и Фатмир Бесими, министерот за финансии, со 69.783 денари.

Нешто повеќе од 68.000 денари добиваат Мила Царовска, Бојан Маричиќ, Крешник Бектеши, Арјанит Хоџа и Благој Бочварски. Најнископлатени се Насер Нуредини и Јетон Шакири со нешто повеќе од 65.000 денари.

Најнови вести

Коронавирус