понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 142
home Вести

ДОАЃА МНОГУ СТУДЕНА ВОЗДУШНА МАСА: Силен ветер и дожд, викендов ќе има снег

ДОАЃА МНОГУ СТУДЕНА ВОЗДУШНА МАСА: Силен ветер и дожд, викендов ќе има снег

Утре ќе настапи преодно стабилизирање на времето со умерен до засилен јужен ветер. В четврток повторно ќе биде облачно со врнежи од дожд, пообилни во западните и северните делови, а на планините на запад ќе врне снег.

Поради продор на многу студена воздушна маса од север, в четврток попладне ќе почне да дува силен северен ветер, кој ќе се задржи и во наредните денови и ќе услови значително заладување.

Во деновите од викендот ќе има локални врнежи од снег. Утринските температури ќе бидат многу ниски, а и дневните ќе се задржат под нулата.

Најнови вести

ЕУРО 2020

Македонија