среда, 23. јуни 2021. Вести денес: 140
home Вести

Доаѓа дожд и минусни температури: УХМР со предупредување до граѓаните, особено да се подготват за овие денови!

Доаѓа дожд и минусни температури: УХМР со предупредување до граѓаните, особено да се подготват за овие денови!

Времето утре ќе биде претежно облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд, а локално ќе биде нестабилно со пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер.

Времето во четврток ќе биде претпладне променливо облачно, попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Минимална температура ќе достигне од 2°C до 9°C Максимална температура од 15°С до 22°C

Во петок времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен ветер од северозападен правец.

Минимална температура од -2°C до 8°C Максимална температура од 17°C до 24°C

Додека пак за време на викендот во сабота ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од јужен правец.

Минимална температура од 2°C до 10°C Максимална температура од 20°C до 26°C

УХМР предупредува и дека:

Утре ќе преовладува облачно и посвежо време со повремени врнежи од дожд, а локално ќе биде нестабилно со пороен дожд и ретки грмежи. Утре и во четврток ќе дува умерен до засилен северен ветер.

ЕУРО 2020

Македонија