понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 64
home Вести

До ДИК поднесени 82 приговора, еве од кои партии се

До ДИК поднесени 82 приговора, еве од кои партии се

До Државната изборна комисија (ДИК) попладнево, покрај веќе поднесените пет, пристигнале уште 77 приговори за изборите.

Од нив, како што информираат од ДИК, 74 се од Алијанса за Албанците, еден е од Глас за Македонија, додека два се од ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК не прецизира на што се однесуваат приговорите од Алијанса за Албанците, но оние од ВМРО-ДПМНЕ вели дека се за сумирање на резултатите.

Приговори за постапката на гласање може да се поднесуваат до 21 часот вечерва, додека за сумирањето и утврдувањето на резултатите до утре до 19 часот и 30 минути.

Роковите почнаа да течат синоќа, кога беа објавени неофицијалните конечни резултати.

Коронавирус