вторник, 11. август 2020. Вести денес: 143
home Вести

До 19 часот гласале 74 проценти од затворениците

До 19 часот гласале 74 проценти од затворениците

До 19 часот, во затворите гласале 74,13% од запишаните гласачи, кои на број се 1.640. Гласањето поминало непрекинато и без проблеми.

-На овие претседателски избори првпат гласаа гласачи во два старечки дома во Скопје, а од 71 гласач, правото на глас го остварија 65, односно 91,54%, рече Љупка Гугучевска од ДИК.

Избирачките одбори беа одговорни за гласањето на болни и немоќни или лица во куќен притвор.

Коронавирус