вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 171
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

До 10 години затвор за газдите што присвоија “корона субвенции”

До 10 години затвор за газдите што присвоија “корона субвенции”

Сопствениците на компаниите што добија субвенции од државата за надминување на кризата со коронавирусот ќе мора да ги вратат парите, а ако се следи законот ним им се заканува и казна затвор од 1 до 10 години.

На списокот на фирмите кои државната субвенција за плати не им ја дале на своите работници останаа 344 компании, а 234 веќе ги нема, најверојатно затоа ги исплатиле парите на вработените.

Оние што останаа на списокот може и кривично да одговараат за злоупотребата на државните пари за исплата на минималец за работниците, пишува мкд. Мк.

Од Генералниот секретаријат на Владата информираат дека денеска финалниот список ќе биде испратен до Јавното обвинителство.

Целата вест на мкд.мк