среда, 28. септември 2022. Вести денес: 182
home Вести

До 10:00 часот денеска 1540 медицински лица ја примиле вакцината против коронавирусот

До 10:00 часот денеска 1540 медицински лица ја примиле вакцината против коронавирусот

До 10:00 часот денеска вакцини за Ковид-19 примиле 1510 лица, медицински персонал, соопшти на прес-конференција портпаролот на Владата Муамед Хоџа.

Министерот за здравство Венко Филипче денеска, на граничниот премин Табановце ќе ја пречека делегацијата предводена од неговиот српски колега Златибор Лончар, кој ќе ја предаде втората пратка од осумте илјади вакцини од компанијата „Фајзер“.

Првата пратка од Србија пристигна на 14 февруари, а на примопредавањето на донацијата од 4 680 вакцини присуствуваа премиерот Зоран Заев и српскиот претседателот Александар Вучиќ. (МИА)

Коронавирус