петок, 30. септември 2022. Вести денес: 178
home Вести

Дипломатски скандал е што Заев мислеше дека тепач на жени и лустриран кодош на службите како Фрчковски може да биде амбасадор на земјава во САД, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ

Дипломатски скандал е што Заев мислеше дека тепач на жени и лустриран кодош на службите како Фрчковски може да биде амбасадор на земјава во САД, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ

Уште еден пораз на земјава донесен од Заев. Љубомир Фрчковски не може да биде амбасадор на земјава во САД особено што има портфолио на тепач на жени и е лустриран соработник на државните служби. На ранг на дипломатски скандал е што владата мислеше дека домат дипломатијата на Заев – Димитров може да направи пробив со скандал мајстор како Љубомир Фрчковски, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Уште поскандалозно е што Заев останува во потрага по нова функција на Фрчковски кој очигледно не е подобен за амбасадор. Освен Заев што се брука во земјава се брука и надвор од државата.

Заев е магнет за неспособни кадри. Љубомир Фрчковски беше министер за внатрешни работи кога се случи нерасветлен атентат на претседателот Киро Глигоров и кога на големо се случуваше шверц на цигари и нафта. Со неговото име се врзуваат сите скандали од транзицијата од чие време потекнува и кариерата на аболираниот криминалец Зоран Заев. Со ова се покажува несериозниот однос на земјава кон најсериозните дипломатски прашања“, велат од партијата.

Коронавирус