вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 40
home Вести

Димовски: Во ситуација на економска криза мандатарот Ковачевски го менува политичкиот тим, а треба да го смени економскиот

Димовски: Во ситуација на економска криза мандатарот Ковачевски го менува политичкиот тим, а треба да го смени економскиот

Голем дел од проблемите се последица на веќе пет годишно владеење, требеше да се смени во владата економскиот, а не политичкиот тим, рече Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната дебата на телевизија 24.

„Велите сега ќе се стави акцент на економијата, но токму економските ресори ќе ги водат истите луѓе, ништо ново. Остануваат Битиќи, Бектеши, Бесими, Бочварски, апсолутно никаква промена“, реќе Димовски овраќајки се на Андреј Петров од СДСМ кој беше дел од дебата.

Според него во ситуација кога има економска криза, мандатарот ги менува политичките министри.

„Имате минстер кој неколку години е министер за економија на кој ВМРО-ДПМНЕ му кажуваше што ќе се случува во енергетиката, а што направи, ништо“, рече Димовски додавајќи дека ЕЛЕМ од оваа власт е направен тежок загубар.

Коронавирус