четврток, 4. јуни 2020. Вести денес: 137
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Димовски до СДСМ: Поради вашите луди чекори во економија, Македонија сега има економска неизвесност

Димовски до СДСМ: Поради вашите луди чекори во економија, Македонија сега има економска неизвесност

Пратеникот Илија Димовски од собраниската говорница обрати до неколку пратеници од владејачкото мнозинство и заменик министер за финансии, каде што посочи дека сака да говори за она што стопанските комори го коментираа во врска со лудите чекори на власта во економијата.

-Стопанските комори велат дека најголем проблем покрај тешките последици од воведувањето на прогресивниот данок, најлудо во целата работа е економската неизвесност, нагласи Димовски.

Додаде дека власта пред десетина месеци воведува прогресивен данок со 300 фалби.

-СДСМ велеше дека прогресивниот данок е лек за се, ќе ги реши сите проблеми во Македонија. Ефектите од сето тоа беа катастрофални. Имате помала наплата на данок, фирми бегаат до Македонија се пререгистрираа дури и во Косово. И луѓе си отвораат трансакциски сметки надвор од Македонија за да не го плаќаат прогресивниот данок, заклучи Димовски.

Најнови вести

Коронавирус