понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Димков: Оваа власт драстично ги намали критериумите за вработување во затворска полиција

Димков: Оваа власт драстично ги намали критериумите за вработување во затворска полиција

На денешната седница во Собрание на Република Македонија, пратеникот Трајче Димков од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ  и Коалицијата „За подобра Македонија“ рече дека се намалија драстично критериумите за вработување во затворската полиција.

-Прво закон за извршување санкции е препишан од стариот со повеќе измени или 417 члена. Во кои за ресолизација на лицата нема подобрување. Туку напротив одземање на право за жалба во случај на репрогусирање  и слично. За вработените мало покачување на платите но со додавање на член со кој што по желба на директорот вработените од затворската полиција мора да бидат испратени во било кој друг затвор во Република Македонија, појасни Димков.

Димков посочи дека за нововработените и директорите, намалени се  критериуми за вработување и концентрација на власт на директорот за извршување на санкции. Укинат е надзорот за државната комисија за извршување на санкции.

-И сметам дека на некој начин свесно и се дава простор на управа за извршување на санкции да нема контрола во барем во еден дел на државна комисија за извршување на санкции, истакна Димков.

Коронавирус