вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Димитров: Новиот закон за високо образование не донесе ништо ново во однос на стариот закон

Димитров: Новиот закон за високо образование не донесе ништо ново во однос на стариот закон

Александар Димитров професор на Технолошко-металуршки факултет и кандидат за ректор на УКИМ во своето гостување во телевизија 24 рече дека новиот закон за високо образование не донел ништо ново во однос на претходниот закон.

Според него новиот закон за високо образование треба да обезбедува буџет за наука, да понуди проекти, професорите да работат на научни проекти, професорите да излегуваат надвор од државата да одат на конференции и слично.

-Законот за високо образование не донесе ништо ново, само ги зајакне критериумите за доценти, редовни и вонредни професори. Министерството за образование треба да им понуди на професорите услови за да можат да ги исполнат тие критериуми, а условите за исполнување на критериумите се да се обезбеди буџет за наука, да се понудат проекти, да може професорите да аплицираат, да ги работат научните проекти, да излегуваат надвор од државата да одат на конференции и слично, рече Димитров.

Локални избори 2021