понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 124
home Вести

Димитров на априлската сесија на ПССЕ во Стразбур

Димитров на априлската сесија на ПССЕ во Стразбур

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, утре ќе има обраќање на априлската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) во Стразбур, соопшти МНР.

Покрај обраќањето, предвидено е Димитров да има одделни средби со Торбјорн Јагланд, генерален секретар на Советот на Европа, со Микеле Николети, претседател на Парламентарното собрание, Гидо Раимонди, претседател на Европскиот суд за човекови права, Дуња Мијатовиќ, комесар за човекови права на СЕ, како и со членови на Парламентарното собрание на СЕ.

Коронавирус