понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 159
home Вести

ДИК: Водство на Данела Арсовска пред Шилегов на близу 60% обработени гласови

ДИК: Водство на Данела Арсовска пред Шилегов на близу 60% обработени гласови

Од 59,27 проценти од обработените податоци за градоначалник на Град Скопје на веб страницата на Државната изборна комисија независната кандидатка, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Данела Арсовска има 36,90 проценти од гласовите, а кандидатот на СДСМ Петре Шилегов – 35,92 отсто.

Потоа следи Перо Георгиевски од Левица со 8,16 процент, Арбен Шаќири од ЛДП/ДОМ – 4,05 проценти, Ана Петровска од Зелен хуман град – 3,56 проценти. Останатите кандидати имаа под еден процент, на ова отсто преброени гласови.

Излезноста е 56,83 проценти.

За Совет на Скопје најмногу гласови има ВМРО-ДПМНЕ – 32,88 проценти, постоа СДСМ – 21,53 проценти, ДУИ -15,62, Левица – 7,77, АА/А – 6,23, Зелен хуман град – 3,25, ЛДП/ДОМ – 3,53, БЕСА – 1,26 отсто, а останатите се под еден процент.

Најнови вести