недела, 5. декември 2021. Вести денес: 37
home Вести

ДИК: Во Центар Жупа и Маврово Ростуша ќе се гласа повторно

ДИК: Во Центар Жупа и Маврово Ростуша ќе се гласа повторно

На денешната пресконференција во 20:00 часот, претседателот на ДИК, Александар Даштевски соопшти дека во две општини ќе се повтори целата изборна постапка.

– Во две општини Центар Жупа и Маврово и Ростуша заради неисполнување на законскиот услов од една третина од запишаните гласачи да излегле на гласање ќе се повтори целата изборна постапка чл.132 ст.2 од Изборниот законик, соопшти Даштевски.

Коронавирус