вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 178
home Вести

ДИК доби пакет уреди за отпечатоци од прсти

ДИК доби пакет уреди за отпечатоци од прсти

Пристигнаа уште 980 нови пакети со отпечатоци за локалните избори на 17 октомври. Шефот на ДИК, Даштевски, рече дека сите уреди за отпечатоци ќе бидат готови една недела пред изборите.

Во меѓувреме, од денеска започна обуката на членовите на Општинските изборни комисии за користење терминали за отпечатоци од прсти.

Даштевски рече дека започнува акредитацијата на набудувачи за локалните избории. Од меѓународни организации, досега акредитации имаат добиено од ОБСЕ/ОДИХР и ИФЕС.

Најнови вести

Локални избори 2021