вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 110
home Вести

ДИК: Арсовска во предност од околу 4.000 гласови пред Шилегов, преброени 79% од гласовите

ДИК: Арсовска во предност од околу 4.000 гласови пред Шилегов, преброени 79% од гласовите

Според првичните податоци објавени на вебстраницата на ДИК, за градоначалник на Скопје обработени се 79.85 отсто од гласовите.

Според овие податоци, независната кандидатка поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Данела Арсовска освоила 67.802 гласа, додека кандидатот на СДСМ Петре Шилегов 63.865 гласа и според тоа тие двајцата ќе се соочат во вториот круг на 31 октомври.

Зад Арсовска и Шилегов е Петар Георгиевски од Левица со освоени 15.611 гласа, потоа Арбен Шакири од ЛДП/ДОМ со 7 377 гласа и Ана Петровска од Зелен Хуман град со 7.147 гласа.

Коронавирус