сабота, 23. октомври 2021. Вести денес: 98
Во живо

Обраќање на Мицкоски по повод 23-ти Октомври, Денот на Македонската револуционерна борба

home Вести

ДИК со официјални бројки, ниска излезност до 13 часот

ДИК со официјални бројки, ниска излезност до 13 часот

16 проценти е излезноста до 13 часот според податоците на Државната изборна комисија од 90,24 проценти од избирачките места во државата.

Претседателот на ДИК Оливер Дерковски на третата прес-конференција истакна дека според податоците со кои располагаат до 13 часот своето право го искористиле 261.473 гласачи запишани во Избирачкиот список.

Тој нагласи дека денот се одвива нормално со ситни инциденти кои се санирале навремено.

-Во целина сметам дека нема посериозни нарушувања на целиот ден и апелирам до граѓаните до крајот на референдумскиот ден да го искажат својот демократски капацитет, нагласи Дерковски.

Наскоро поопширно

 

Најнови вести

Локални избори 2021