вторник, 19. јануари 2021. Вести денес: 110
home Вести

Дијаспората се јави и секогаш ќе се јавува кога власта на чело со Заев сака да ја укине- тие не се откажуваат од гласање на изборите

Дијаспората се јави и секогаш ќе се јавува кога власта на чело со Заев сака да ја укине- тие не се откажуваат од гласање на изборите

Македонската дијаспора едногласна во одуката дека мора и сака да гласа на претстојните парламентарни избори кога и да се случат.

Откако вчера споделивме неколку статуси на наши иселеници, денеска бројот на тие кои ја искажаа својата желба за гласање на изборите порасна.

Во дел од статусите на нашите иселеници тие пишуваат дека време е за правда и рушење на хунтата предводена од СДСМ.

-Епа македонци нека ни е господ на помош кога ние самите не можеме да се справиме со хунтата диктаторска. Но нема да остане на тоа. Ако навистина се дрзне да ни го одземе правото на глас во дијаспората ке се судри со лавина на тужби пред мегународниот суд на правдата. Зарем ке му дозволиме да не искорне и отфрли на страна како коров трева од неговата нива во Муртино??? А две милијарди евра трансвер на пари од дијаспората не му се гнасни, напротив и те како добро ке му дојдат. Уставно право на секој македонски државјанин е да може да гласа а државата е должна да му обезбеди услови за гласање. Се друго е кршење на уставот . Доколку актуелните уставни судии од за нив познати причини му дозволат на техничкиот премиер да ги изманипулира гласачите од дијаспората и самите ке одговарат за непочитување, кршење и манипулација на уставот. Време е да почнеме да ја бараме правдата таму каде што можеме да ја добиеме, барем додека да ја срушиме хунтата диктаторска. Апелирам до актуелниот водач на опозицијата господинот Христијан Мицкоски да се заземе на лидерската средба да се испочитува уставот и да се запази во целост изборната процедура . Тоа значи да се обезбеди потребното време за пријавување во избирачкиот список во дијаспората и гласање во согласност со изборниот закон, стои во постот на Фејсбук на Серафимов Филимончо.

Епа македонци нека ни е господ на помош кога ние самите не можеме да се справиме со хунтата диктаторска. Но нема да…

Gepostet von Serafimov Filimonco am Samstag, 16. Mai 2020

Бојан Драгановски бара од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ да се избори за гласање на дијаспората на утрешната лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски.

-Гласање во Дијаспора??
-Како што ни е веќе познато инклузивноста на гласање во Дијаспората се спори од страна на оваа не народна влада на СДС и {донесениот екс Премиер} Зоран Заев, кој после сите злодела направени, и промена на името #Македонија, создавање на нов Народ и Јазик се дрзна дрско да го одземе правото на глас на #Македонските #Иселеници надвор од Македонија.
⛔️Најверојатно средствата предвидени за гласање надвор од Македонија Зоран Заев би можел да ги примени за Поткуп на Гласачи во МК.
На следната #Лидерска средба Македонската Дијаспора дава подршка на #ЛИДЕРОТ на ВМРО-ДПМНЕ г.Hristijan Mickoski како последниот бастион на браникот на Државата да ги заштити интересите на Македонските Иселеници.
Исто се замолува и воедно дава подршка на Претседателот на Државна Изборна Комисија г.Oliver Derkoski да ги застапува интересите на Македонците во Дијаспората.
Со братски поздрав
Бојан Драгановски

??Гласање во Дијаспора??-Како што ни е веќе познато инклузивноста на гласање во Дијаспората се спори од страна на оваа…

Gepostet von Bojan Draganovski am Samstag, 16. Mai 2020

Христијан Димитров преку видео обраќање вели дека дијаспората се јави и ќе се јавува секогаш кога власта на чело со заев сака да не укине.Слушнете сите.

Дијаспората се јави и ќе се јавува секогаш кога власта на чело со заеб сака да не укине.Слушнете сите.

Gepostet von Христијан Kissy Димитров am Samstag, 16. Mai 2020

 

Коронавирус