сабота, 15. мај 2021. Вести денес: 7
home Вести

ДЕТАЛНО ПО ГРАДОВИ: Проверете колку активни случаи моментално има во Македонија

ДЕТАЛНО ПО ГРАДОВИ: Проверете колку активни случаи  моментално има во Македонија

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 149.221, бројката на оздравени пациенти е 126.234, на починати е 4.595, а бројот на активни случаи изнесува 18.392.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 66093, активни 8203
Куманово 8246, активни 1225
Прилеп 8012, активни 889
Тетово 6992, активни 655
Битола 5916, активни 1224
Велес 5280, активни 651
Гостивар 5048, активни 453
Кавадарци 5046, активни 477
Штип 4807, активни 452
Охрид 4793, активни 825
Струмица 3876, активни 553
Струга 2894, активни 222
Кочани 2639, активни 302
Кичево 2391, активни 293
Гевгелија 2147, активни 320
Неготино 2125, активни 226
Свети Николе 1455, активни 154
Крива Паланка 1192, активни 89
Ресен 1181, активни 207
Радовиш 1059, активни 126
Берово 981, активни 63
Делчево 938, активни 104
Дебар 919, активни 62
Виница 760, активни 112
Пробиштип 760, активни 36
Валандово 646, активни 100
Богданци 476, активни 73
Крушево 463, активни 104
Демир Капија 392, активни 31
Демир Хисар 370, активни 62
Кратово 354, активни 17
Македонски Брод 352, активни 32
Пехчево 259, активни 22
Македонска Каменица 227, активни 14
Дојран 132, активни 14

Коронавирус