понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 142
home Вести

ДЕТАЛНО ПО ГРАДОВИ: Погледнете каква е состојбата со коронавирусот во моментов во Македонија

ДЕТАЛНО ПО ГРАДОВИ: Погледнете каква е состојбата со коронавирусот во моментов во Македонија

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 95.347, бројката на оздравени пациенти е 85.846, на починати е 2.955, а бројот на активни случаи изнесува 6.546.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 41681, активни 3256
Куманово 5295, активни 255
Тетово 5210, активни 235
Прилеп 4675, активни 179
Гостивар 3667, активни 135
Штип 3532, активни 81
Битола 3280, активни 126
Велес 3208, активни 221
Охрид 2957, активни 368
Кавадарци 2802, активни 360
Струмица 2586, активни 158
Струга 2284, активни 156
Кочани 1757, активни 52
Кичево, 1742, активни 85
Свети Николе 1090, активни 20
Гевгелија 1047, активни 102
Неготино 1001, активни 68
Дебар 776, активни 68
Ресен 764, активни 76
Крива Паланка 746, активни 40
Радовиш 732, активни 48
Делчево 674, активни 202
Берово 608, активни 26
Пробиштип 520, активни 28
Виница 501, активни 28
Валандово 332, активни 11
Демир Хисар 254, активни 11
Македонски Брод 248, активни 10
Кратово 240, активни 22
Богданци 226, активни 8
Демир Капија 224, активни 47
Крушево 225, активни 40
Македонска Каменица 192, активни 9
Пехчево 183, активни 7
Дојран 88, активни 8.

Најнови вести

ЕУРО 2020

Македонија