среда, 28. септември 2022. Вести денес: 116
home Вести

Детали за земјотресот кој ја стресе Македонија на Божиќ

Детали за земјотресот кој ја стресе Македонија на Божиќ

Земјотрес со магнитуда од 2,3 степени по Рихтер, денеска во 12 часот и 40 минути во охридското епицентрално подрачје регистрирала телеметриската мрежа на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Епицентарот на земјотресот е на неколку километри од Охрид во околината на селото Лескоец, а почувствуван е од населението во Охрид и неговата непосредна околина со интензитет III степени според Европската макросеизмичка скала, соопшти Сеизмолошка опсерваторија при ПМФ во Скопје.

Коронавирус