недела, 7. јуни 2020. Вести денес: 1
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Детали за земјотресот кој денеска ја стресе Македонија

Детали за земјотресот кој денеска ја стресе Македонија

Земјотрес од 3,8 степени според Рихтеровата скала е регистриран претпладнево во 10:13 часот во дојранското епицентрално подрачје.

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека епицентарот бил на 15 километри источно од Дојран, во соседна Грција.

Земјотресот е почувствуван од населението во Дојран, Валандово и Струмица, со интензитет од три до пет степени според Европската макросеизмичка скала.

Коронавирус