сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Детали за железничката несреќа: Воз удрил во карпа и излетал од шините, во прекин сообраќај на пругата Кичево-Гостивар (ФОТО)

Детали за железничката несреќа: Воз удрил во карпа и излетал од шините, во прекин сообраќај на пругата Кичево-Гостивар (ФОТО)

Патничкиот воз кој сообраќа на линијата Кичево-Скопје изутринава удрил во карпа која најверојатно паднала на шините во близина на селата Лакавица и Падалишта гостиварско. Повредени нема, но има материјална штета и во прекин е сообраќајот на тој дел од пругата.

Во полициската станица Гостивар утрово, во 6:45 било пријавено дека патничкиот воз кој тргнал од Кичево удрил во карпа на потегот помеѓу селата Лакавица и Падалишта. Од ударот композицијата излетала од шините.

По пријавувањето на местото на настанот е упатена екипа за увид, кој треба да започне наскоро.

Согласно со стандардната процедура, со помошен воз треба да се врати гарнитурата на шините по што ќе се утврди оштетувањето на пругата.

Коронавирус