среда, 12. август 2020. Вести денес: 115
home Вести

Дерковски: Преземавме целосна заштита на здравје на граѓаните од корона вирусот на денот на гласање

Дерковски: Преземавме целосна заштита на здравје на граѓаните од корона вирусот на денот на гласање

Првиот човек на Државната изборна комисија Оливер Дерковски во интервју за емисијата 360 степени на Алсат М, вели дека ДИК ги презела сите потребни мерки за зголемување на пристапноста на избриачките места на лицата со попреченост кои што во изминатиот периодсе жалеле за ова.

Деркоски додаде дека ДИК ги презело сите мерки за целосна заштита на здравјето на граѓаните од корона вирусот на денот на гласањето.

-Се обидовме голем дел од избирачките места од горе да ги симниме на призјеме, нешто кое што лоцата со попреченост се жалеа во изминатиот период.Доста од избирачките меса се сега во спортски сали на приземје, во училниците на призјеме и на тој начин ја зголемивме пристапноста до изборачките места.Ќе им помогнеме на луѓето, а од аспект на нивна заштита заради опасноста од Ковид 19, како за сите останати граѓани, ние ги преземаме мерките и за овие граѓани, вели Дерковски.

 

Коронавирус