вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 144
home Вести

Денеска сончево и топло, за време на викендот разочарување за многумина- детална временска прогноза

Денеска сончево и топло, за време на викендот разочарување за многумина- детална временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Од претпладне ќе дува умерен северен ветер кој на север, долж Повардарието и на повисоко ќе засилува. Во западните делови попладне ќе има услови за појава на краткотраен дожд.

Утринската температура ќе се спушти помеѓу 13 и 21, а дневната ќе достигне од 26 до 34 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 8.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со умерен до засилен претежно северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 20, а дневната ќе се искачи до 31 степен.

Во четврток и петок ќе биде стабилно и се потопло, а за време на викендот ќе биде топло и ќе има попладневна нестабилност со локален пороен дожд и грмежи.

Коронавирус