среда, 27. јануари 2021. Вести денес: 134
home Вести

Денеска сончево и топло, а еве што не очекува во наредните два дена- особено подгответе се за во недела

Денеска сончево и топло, а еве што не очекува во наредните два дена- особено подгответе се за во недела

Топло време со локален пороен дожд не очекува за време на продолжениот викенд.

Метеоролозите за денеска во  попладневните часови најавуваат нестабилно време со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер и температура до 26 степени.

Времето во текот на денот ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб западен, а во источните делови умерен северозападен ветер. Попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во западните делови.

И во Скопје, претпладне ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен северозападен ветер. Попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Температурата ќе се движи од 11 до 23 степени.

Утре ќе настапи преодно стабилизирање на времето и температура до 28 степени. Во недела попладне повторно ќе има локални врнежи од дожд и ретки грмежи и температура до 29 степени.

Поинтензивни процеси се очекуваат во понеделник и вторник, кога врнежите ќе бидат пообилни, на места поројни проследени со грмежи, засилен ветер и услови за појава на град.

Температурата ќе се искачи до 28-от степен. Најтопло ќе биде во среда со температура до 30 степени.

Коронавирус