среда, 2. декември 2020. Вести денес: 195
home Вести

Денеска повторно дожд во Македонија- од утре топлотен бран и максимално високи температури

Денеска повторно дожд во Македонија- од утре топлотен бран и максимално високи температури

Времето денеска ќе биде променливо облачно, наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и со засилен ветер, информираат од УХМР.

Утринската температура во земјава ќе се спушти во интервалот од 14 до 21, а највисоката температура ќе достигне од 29 до 34 степени.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе има услови за краткотраен пороен дожд и појава на грмежи, како и со засилување на ветерот.

Минималната температура ќе се спушти до 18, а максималната ќе достигне до 30 степени.

Во понеделник ќе настапи стабилизирање на времето и ќе дува засилен северен ветер. Под влијание на многу топла воздушна маса до петок времето ќе биде сончево и многу топло со температури кои насекаде ќе бидат над 30 степени.

Коронавирус