четврток, 19. септември 2019. Вести денес: 0
home Вести

Денеска почнува последната фаза од уставните измени за промена на уставното име

Денеска почнува последната фаза од уставните измени за промена на уставното име

Денеска во 12 часот почнува последната фаза од уставните измени предвидени со Договорот од Преспа.

На седница на Собранието на Македонија ќе има четири точки на дневниот ред: утврдување на предлог амандманите на Уставот, донесување на амандманите, прогласување на Амандманите и на предлог-уставниот закон за нивно спроведување.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе го бојкотира гласањето.