петок, 30. јули 2021. Вести денес: 17
home Вести

ДЕНЕСКА Е СВЕТА НЕДЕЛА: Ова мора да го направите за да ви помогне животот да ви тргне на подобро

ДЕНЕСКА Е СВЕТА НЕДЕЛА: Ова мора да го направите за да ви помогне животот да ви тргне на подобро

Света Недела е светителски празник посветен на маченицата Недела и тој е еднаш во годината, односно на 20 јули.

Св. маченица Недела е секогаш на една иста дата, а секоја година го менува денот.

Додека пак седмичниот ден-недела е всушност денот во кој воскресна Спасителот наш Господ Исус Христос. Заради Христовото Воскресение се слави и денот недела. Оти секоја недела е всушност мал Велигден. Затоа, правете ја разликата помеѓу седмичниот ден недела и Св.Недела.

Според старите обичаи, денес треба да се оди во црква. Помолете се на Светата великомаченичка Недела да ви подари сила за борба со сопствените слабости и доколку имате чисто срце, нејзината милост ќе ви помогне во животот да ви тргне на подобро.

Коронавирус