понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

Денеска е Св. Симеон Богопримец и Св. пророчица Ана

Денеска е Св. Симеон Богопримец и Св. пророчица Ана

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 3 февруари.

Денеска е Св. Симеон Богопримец и св. пророчица Ана.

Црквата сочувала еден благочестив обичај, во деновите после големите празници да ги слави оние личности што учествувале во тој празник. Поради тоа, веднаш после празникот Сретение се слават свети Симеон Богопримец и света пророчица Ана. Тие се првите луѓе што го познаа Помазаникот Божји, или Христос, во смирениот човек Исус.

ЕУРО 2020

Македонија