четврток, 2. јули 2020. Вести денес: 89
МЕГА БОМБА

АУДИО: Објавена нова бомба за Заев – „Маме ќе им e*aм на сите што ќе влезат кај мене во коалиција“

home Вести

Денеска е Св. маченички Агапија, Ирина и Хиона

Денеска е Св. маченички Агапија, Ирина и Хиона

Тие биле три сестри кои живееле во околината на Аквилеја, а пострадаа во 304 година. Во тоа време, императорот Диоклецијан наредил духовниот старец Хрисогон да биде погубен.

Откако го погубија овој, некој Зоил му ги најде моштите и ги пазеше кај себе.

По некое време, светиот Хрисогон му се јави на Зоил и му откри дека ќе пострада по девет денови, заедно со три сестри Агапија, Ирина и Хиона. Тие беа затворени, мачени и погубени.

Парламентарни избори 2020