вторник, 19. јануари 2021. Вести денес: 50
home Вести

Денеска е Св. Амфиолохиј Икониски, голем заштитник на Православието

Денеска е Св. Амфиолохиј Икониски, голем заштитник на Православието

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 23 ноември. Денеска е Св. Амфиолохиј Икониски.

Свети Амфилохиј се роди во Кападокиска Кесарија (Цезареја), меѓу 339 и 345 година. Татко му беше ретор. Подоцна и самиот стана ретор и адвокат во Константинопол. Во седумдесеттите години се врати во своето родно место и наскоро се замонаши. Беше избран за епископ на Иконија во 373 година, против неговата воља.

Беше голем заштитник на Православието од тогашните ереси. Како сведок на верата за Азија” учествуваше на Вториот вселенски собор во 381 година. Се успокои во Господа кон крајот на четвртиот век.

Коронавирус