недела, 5. јули 2020. Вести денес: 105
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Вести

Денеска е посебен понеделник: Секој верник мора да направи една многу важна работа

Денеска е посебен понеделник: Секој верник мора да направи една многу важна работа

Македонската православна црква денеска го одбележува воскреснувањето за мртвите, денот кога се оди на гробиштата на починатите и кога на гробовите се носат бојадисани јајца.

Првиот ден по Томината недела која се славеше вчера е воскреснувањето на мртвите.

На овој ден се оди на гробишта и се посетуваат нивните вечни домови кои се чистат и уредуваат.

Оние кои денеска ќе одат на вечните почивалишта на нивните блиски треба да се поздрават со поздравот „Христос Воскресе“.

Парламентарни избори 2020