петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 16
home Вести

ДЕНЕСКА ДОЖДОТ НЕМА ДА ПРЕСТАНЕ: УХМР со предупредување до сите, особено подгответе се за попладне

ДЕНЕСКА ДОЖДОТ НЕМА ДА ПРЕСТАНЕ: УХМР со предупредување до сите, особено подгответе се за попладне

Времето денеска ќе биде променливо облачно со чести врнежи од дожд. Попладне локално ќе има развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а можна е изолирана појава на град. Во текот на денешниот ден, како и во текот на ноќта повторно се очекува да наврне поголема количина на воден талог, на места над 35 л/м2.

Максималната температура ќе биде во интервал од 20 до 29 степени.

Времето утре ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. На места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме.

Во сабота ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме.

Во недела пак времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне на места нестабилно со пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Во понеделник времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен северен ветер.

УХМР предупредува и дека во текот на денешниот ден, како и во текот на ноќва повторно се очекува да наврне поголема количина на воден талог, на места над 35 л/м2. Попладнево локално ќе има развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а можна е изолирана појава на град.

До недела ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди. На места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, а локално процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен дожд, засилен ветер и услови за изолирана појава на град.