понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 173
home Вести

Денес сончево и топло, од утре дожд и драстичен пад на температурите

Денес сончево и топло, од утре дожд и драстичен пад на температурите

Според прогнозата од синоптичарите, првиот летен ден ќе биде сончев со мала до умерена облачност.

Во западните делови значително облачно, попладне со појава на пороен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се движи од 14 до 19, а  дневната од 21 до 34 степени. УВ-индексот ќе изнесува 8.

Локална нестабилност ќе има до петок во попладневните часови кога ќе почне да дува засилен северозападен ветер кој ќе услови значително намалување на температурите во наредните денови. За време на викендот ќе има локален дожд, но без грмежи, а од понеделник се очекува пооблачно време со пообилни врнежи од дожд.

Најнови вести

Коронавирус