среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 74
АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Вести

Денес се слави Св.Никола, вечно име Нино, Никола, Николина, Нина

Денес се слави Св.Никола, вечно име Нино, Никола, Николина, Нина

Православните верници денес го слават Свети Никола, слава која ја одбележуваат најмногу семејства.

На овој ден не се работат никакви домашни работи, не треба да се чисти, усисува, пере…

Именден празнуваат: Никола, Нино, Николина, Коле, Кула, Нина…

Свети Никола за животот ги подучувал луѓето, лекувал, им помагал на сиромасите.. Многумина не знаат, но Свети Никола станал заштитеник на морнарите затоа што својот имот го користел за откуп на заробениците.

Постои верување дека на тој ден никој не треба да го потсетувате на долг, ниту додатно да му ја отежнувате положбата затоа што е должник. Треба да се носат подароци за оние кои го слават Свети Никола. Меѓутоа и оние кои го слават празникот по некои обичаи на некои места во земјава своите гости не треба да ги пуштат со празни раце, туку мора да им дадат дарови пред да си одат дома.