понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 34
home Вести

Денес нов протест пред грчкиот парламент за договорот со Македонија

Денес нов протест пред грчкиот парламент за договорот со Македонија

Во 16 часот по локално време, ќе се одржи нов протест пред грчкиот парламент, под мотото „Состанок со историјата“, во организација на „Комитетот за одбрана на грчкиот карактер на Македонија“.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, тие ја повикуваат „цела Грција на Синтагма“ и велат: Ако не сега, кога? Ако не ние, кои?

Останува енигма дали времето во Атина ќе биде на страна на демонстрантите, со оглед на тоа дека од утрово грчката престолнина е под врнежи од дожд.

Во текот на вчерашниот ден се одржаа протести пред грчкиот парламент, утринскиот беше нешто помасовен од вечерниот, но во никој случај собирите на кои немаше над 1000 луѓе, не наликуваа на масовните демонстрации што во јануари и во февруари се одржаа во Солун и Атина.

Како што веќе објави МИА, организаторите најавуваат нов протест за утре во Преспа, за време на потпишувањето на договорот меѓу двете земји. Преку туристички агенции, организиран е автобуски превоз од многу градови во Северна Грција, а цените се од 5 до 15 евра во зависност од локацијата.

МИА

Коронавирус