понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 52
home Вести

Ден Дончев заработи казна од 150 евра

Ден Дончев заработи казна од 150 евра

Поранешниот директор на Фондот за здравство, Ден Дончев заработи парична казна во висина од 150 евра од антикорупциска, објави телевизија Сител.

И покрај тврдењата на Ден Дончев во март минатата година дека 3-те милиони денари од австралиска фирма му биле префрлени законски, сепак тој заборавил овие пари да ги пријави и да направи промена на имотната состојба.

Дончев доби прекршочна санкција за непријавување на промена на имотна состојба и му беше одредена казна од 150 евра.

Инаку, лани во медиумите се појави видео на кое се гледа како Ден Дончев од едно лице зема купче со пари и ги става во својта торба. Токму за името на Дончев се поврзуваа повеќе афери, ама истиот не никогаш не оговараше пред лицето на правдта, а не се знае дали се уште се наоѓа во Македонија.

Коронавирус