петок, 29. септември 2023. Вести денес: 101
home Вести

Демировски со апел до Пендаровски: Доколку повторно не сме повика на лидерската средба, не очекувајте и не барајте глас од ромите!

Демировски со апел до Пендаровски: Доколку повторно не сме повика на лидерската средба, не очекувајте и не барајте глас од ромите!

Претседателот на Народната партија на ромите Геге Демировски преку статус на Фејсбук упати апел до претседателот на државата Стево Пендаровски.

Апел до Стево Пендаровски.
Господине Пендаровски, доколку пак не не повикате нас, НПР како единствена ромска партија која самостојно ќе учествува на изборите, на лидерската средба на која ќе се разгледа можниот датум за одржување на следните избори. Тогаш не очекувајте и не барајте глас од ромите. Ромите не се веќе само гласачка машинерија.
Нели се одлучивме за рамноправна граѓанска и мултиетничка Македонија а не за бинационална?! Докажете го сега тоа и во реалноста…
Со почит
Геге Демировски
Претседател на НПР

Апел до Стево Пендаровски.Господине Пендаровски, доколку пак не не повикате нас, НПР како единствена ромска партија…

Gepostet von Gege Deemirovski am Samstag, 16. Mai 2020