среда, 20. јануари 2021. Вести денес: 20
home Вести

Дефокусот на СДСМ од прашањето за што преговара Заев со Софија нема да успее

Дефокусот на СДСМ од прашањето за што преговара Заев со Софија  нема да успее

Дефокусот на СДСМ од прашањето за што преговара Заев со Софија нема да успее, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Македонската јавност не ја интересира ништо друго туку што Зоран Заев наново удоволува на софиските политичари, што договорил да стои во новиот договор, односно анекс, дали прифаќа дека македонскиот јазик е бугарски дијалект, или дека Бугарија не била дел од фашистичката оска од 1941 до 1944? Талат Џафери мора да го повика Зоран Заев на седница на парламентот, а тој мора да се појави пред пратениците и на јавна седница за јавноста да ги изложи
своите ставови, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Се поинаку е кревање и потврдување на сомнежите во јавноста дека македонскиот јазик и македонската посебност се на продажба, додаваат од таму.

Коронавирус