недела, 20. ноември 2022. Вести денес: 34
home Вести

ДЕЦАТА ОВОЈ ВИКЕНД ИМААТ ПРИЧИНА ЗА РАДОСТ- еве што најавува УХМР за во сабота и недела

ДЕЦАТА ОВОЈ ВИКЕНД ИМААТ ПРИЧИНА ЗА РАДОСТ- еве што најавува УХМР за во сабота и недела

За време на викендот под влијание на циклонска активност и влажна воздушна маса ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, а на планините од снег.

УХМР најавува дека повремено врнежите ќе бидат пообилни, на места и поројни. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер, претежно од јужен правец.

Поради продор на постудена воздушна маса во недела врнежи од снег ќе има и на некои повисоки места, особено во западните делови од земјава. На планините ќе се формира нова снежна покривка.

Од УХМР најавуваат и снег на некои пониски делови од земјава особено што ќе ги израдува децата.

 

Коронавирус