петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 54
home Вести

Децата најмногу ќе се радуваат: Денеска сончево со умерена облачност, од утре голема промена на времето

Децата најмногу ќе се радуваат: Денеска сончево со умерена облачност, од утре голема промена на времето

Сончево со умерена облачност и со слаб, а во југоисточните делови умерен северозападен ветер. По котлините претпладне ќе биде магливо и студено, а попладне се можни кратки сончеви периоди.

Дневните температури ќе се движат во интервал од 4 до 12 степени.

Во Скопје и околината магливо со температура до 4 степени.

Утре кон крајот на денот се очекува нов влажен бран со врнежи од дожд, а на планините од снег. Врнежите ќе продолжат и во текот на ноќта и во вторник претпладне, а поради спуштање на студена маса од север, ќе преминат во снег и на некои пониски места, особено во северните делови.

Во вторник ќе дува умерен до засилен северозападен ветер што ќе услови значително опаѓање на дневната температура. Потоа во наредните денови ќе биде стабилно со ниски утрински температури